Bay Area Sport Kite League 2016

Berkeley Kite Festival
July 30th, 2016

Experienced Individual Dual-line Ballet

Place Name Tiebreakers & Deductions Score
1 Joanna Chen   64.267
2 Anita O`Reilly   64.000
3 Brian Setterberg   62.333

Judges:   Aaron Champie
Drew Bembenek
Mark Quirmbach
Field Dir:   Francisco Navarro

Experienced Individual Dual-line Precision

Place Name Tiebreakers & Deductions Score
1 Brian Setterberg   57.533
2 Joanna Chen   56.167
3 Anita O`Reilly   20.667

Judges:   Aaron Champie
Drew Bembenek
Francisco Navarro
Field Dir:   Darrin Skinner

Hot Tricks

Place Name Tiebreakers & Deductions Score
1 Mark Lummas   100.000
2 Drew Bembenek   99.000
3 John Gillespie   98.000
Joanna Chen  
Francisco Navarro  
Brian Setterberg  
Ben Lummas  
Aaron Champie  

Judges:   Hot Tricks Judge

Masters Individual Dual-line Ballet

Place Name Tiebreakers & Deductions Score
1 Aaron Champie   79.600
2 Darrin Skinner   74.000
3 Drew Bembenek   71.467
4 Francisco Navarro   70.000
5 John Gillespie   66.467

Judges:   Cass Pittman
Joanna Chen
Steve Lewis
Field Dir:   Ben Lummas

Masters Individual Dual-line Precision

Place Name Tiebreakers & Deductions Score
1 Aaron Champie   78.067
2 Darrin Skinner   73.600
3 Francisco Navarro   68.700
4 John Gillespie   63.667

Judges:   Carol Pittman
Joanna Chen
Mark Quirmbach
Field Dir:   Mark Lummas

Masters Individual Multi-line Ballet

Place Name Tiebreakers & Deductions Score
1 Steve Lewis   82.733
2 Mark Quirmbach   79.600
3 Joanna Chen   77.333
4 Aaron Champie   76.533
5 Francisco Navarro   74.933

Judges:   Anita O`Reilly
Cass Pittman
John Gillespie
Field Dir:   Jeanette Lummas

Masters Individual Multi-line Precision

Place Name Tiebreakers & Deductions Score
1 Steve Lewis   82.033
2 Mark Quirmbach   79.767
3 Drew Bembenek   75.267
4 Joanna Chen   73.033
5 Aaron Champie   69.433
6 Francisco Navarro   64.900

Judges:   Carol Pittman
Darrin Skinner
John Gillespie
Field Dir:   Jeanette Lummas

Masters Team Dual-line Ballet

Place Name Tiebreakers & Deductions Score
1 The Four-ce
(Carol Pittman, Cass Pittman, Jeanette Lummas, Mark Lummas)
  81.667
2 AirZone Flight Team
(Aaron Champie, Darrin Skinner, Francisco Navarro, John Gillespie)
  76.933

Judges:   Brian Setterberg
Mark Quirmbach
Steve Lewis
Field Dir:   David Bernstein

Masters Team Dual-line Precision

Place Name Tiebreakers & Deductions Score
1 AirZone Flight Team
(Aaron Champie, Darrin Skinner, Francisco Navarro, John Gillespie)
  67.100

Judges:   Brian Setterberg
Mark Quirmbach
Steve Lewis
Field Dir:   David Bernstein

Novice Individual Dual-line Ballet

Place Name Tiebreakers & Deductions Score
1 Ben Lummas   59.067
2 David Bernstein   34.133

Judges:   Aaron Champie
Drew Bembenek
Francisco Navarro
Field Dir:   Darrin Skinner

Novice Individual Dual-line Precision

Place Name Tiebreakers & Deductions Score
1 David Bernstein   42.167

Judges:   Aaron Champie
Drew Bembenek
Mark Quirmbach
Field Dir:   Francisco Navarro

Open Individual Outdoor Unlimited

Place Name Tiebreakers & Deductions Score
1 Steve Lewis   65.267

Judges:   Aaron Champie
Drew Bembenek
Francisco Navarro
Field Dir:   Darrin Skinner

Open Team Multiline Ballet

Place Name Tiebreakers & Deductions Score
1 The Four-ce
(Carol Pittman, Cass Pittman, Jeanette Lummas, Mark Lummas)
  74.533

Judges:   Brian Setterberg
Mark Quirmbach
Steve Lewis
Field Dir:   David Bernstein